Розробки уроків

Чернівецька область
Сокирянський район
ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Вашківці

Показовий урок хімії
13 жовтня 2011 року
10 клас біолого-хімічного профілю

Тема: Застосування водню

Мета: - повторити навчальний матеріал і відкоригувати та закріпити знання учнів про хімічний елемент Гідроген та просту речовину водень;
- розвивати індивідуальні здібності, обдарованість і творчість дітей, навички пошуку інформації у різних джерелах про галузі застосування водню:
- виховувати допитливість, толерантність, терпимість, виробляти вміння співпрацювати у команді.

Тип уроку: урок формування (засвоєння) й удосконалення знань, навичок і вмінь.

Форми роботи та методи: бесіда-повторення, сократівська бесіда, ілюстрація, демонстрація, презентація учнями звіту про результати дослідницького проекту „Застосування водню”, метод проектів.

Місце проведення: кабінет інформаційних технологій.

Обладнання: мультимедійний проектор з екраном.

Хід уроку

Організація класу.                                                     
 Привітання.
☺ Мотивація діяльності, повідомлення теми, визначення мети     уроку.
Бесіда з учнями по таких питаннях:
Яку тему, відповідно до програми, ви вивчаєте?
Які питання з цієї теми ви вже опрацювали?
Від чого залежать властивості речовини?
Від чого залежить використання речовини?
Якою, на вашу думку, буде мета нашого уроку?
Чого ви очікуєте від нашої зустрічі?

Актуалізація опорних знань та їх коригування.
☺ Бесіда-повторення з учнями класу за такими питаннями:
Хто відкрив водень?
Хто назвав Гідроген Гідрогеном?
Як перекладається з грецької слово „Гідроген”?
Який заряд ядра Гідрогену?
Електронна формула Гідрогену.
Можливі ступені окиснення Гідрогену.
Назвіть ізотопи Гідрогену.
Атомів якого з ізотопів у природі найбільше?
Що таке важка вода?
Поширеність Гідрогену на Землі і у космосі.
Хімічна формула водню, відносна молекулярна маса.
Вид хімічного зв’язку у молекулі водню
Фізичні властивості водню.
Поширеність водню на Землі і в космосі.
☺ Розв’язування вправ:
Допишіть рівняння реакцій, які використовуються для добування водню у лабораторії та промисловості:
H2SO4  +  Zn  =
HCl   +    Mg  =
H2О ел.струм =
СН4   +   Н2О t, Ni =  
Допишіть рівняння реакцій, в які вступає водень:
H2   +   С   =
H2   +   N2   =  
H2   +   О2   =  
H2   +   S   =
H2   +   F2   =
H2   +   Cl2   =
H2   +   Вr2   =
H2   +   І2   =
CuO   +   H2   = 
CН2=СН2   +   H2   =
С17Н33СООН   +   H2   =
H2   +   Nа   =
H2   +   Са   =
☺ Сократівська бесіда з учнями по таких питаннях:
Чому часом у періодичній системі водень розміщується і у І, і у VІІ групах?
Чому у 100 об’ємах води розчиняється лише 2 об’єми водню?
Чому під час збирання водню витісненням повітря пробірку перевертають дном догори? 
Чому для збирання водню можна використати спосіб витіснення води?
Чому з більшістю речовин водень не реагує за звичайних умов?
Чому водень проявляє у хімічних реакціях як властивості відновника, так і властивості окисника?

Вивчення нового матеріалу.
☺ Презентація учнями підготовлених звітів про результати дослідницького проекту „Застосування водню”.
☺ Обговорення звітів

Підбиття підсумків уроку
☺ Оцінювання роботи учнів на уроці та над проектами.
☺ Рефлексія: Чи справдилися ваші очікування?

Домашнє завдання.
Повторити § 16, 17, 18.
З підручника 9 класу повторити § 21. Відношення об’ємів газів у хімічних реакціях.






*   *   *   *   *   *   *



Чернівецька область
Сокирянський район
ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Вашківці

Показовий урок хімії

20 березня 2012 року

10 клас біолого-хімічного профілю

Тема: Загальні способи добування металів

Мета: - повторити навчальний матеріал і відкоригувати та закріпити знання учнів про загальні фізичні та хімічні властивості металів, сформувати уявлення дітей про металургію, загальні способи добування металів, професії працівників металургійної галузі;
            - розвивати індивідуальні здібності, вміння мислити, аналізувати, співставляти та робити висновки, формувати навички пошуку інформації у різних джерелах;
            - виховувати допитливість, толерантність, терпимість, виробляти вміння співпрацювати у команді, продовжити профорієнтаційну роботу.

Тип уроку: урок формування (засвоєння) знань, навичок і вмінь.

Форми роботи та методи: бесіда-повторення, сократівська бесіда, ілюстрація, демонстрація, презентація учнями звіту про результати дослідницького мікропроекту „ Професії працівників металургійної галузі”, метод проектів.

Місце проведення: кабінет інформаційних технологій.

Обладнання: мультимедійний проектор з екраном, картки обліку балів.

Хід уроку

Організація роботи учнів.
☺ Завдання учням: вибрати зі „смайликів”, зображених на слайді презентації, той, який найбільше відповідає настрою, та намалювати його на папері.
Варіанти:радісний; сумний; сконцентрований.
☺ Підтримка тих, хто хвилюється, налаштування всіх на роботу.
☺ Нагадування правил користування картками обліку балів.  

Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, визначення мети уроку.
☺ Бесіда з учнями за таким планом:
- Назва теми навчальної програми, яка вивчається, „ Металічні елементи та їх сполуки ”.
- Схема вивчення питань теми:
   Будова → Властивості → Добування → Використання
- Повідомлення теми уроку.
Якою, на вашу думку, буде мета нашого уроку?
Після реплік учнів повідомлення мети уроку.

Перевірка домашнього завдання.
☺ Фронтальне опитування учнів за такими питаннями:
- Яке місце займають металічні елементи у Періодичній системі?
- Які загальні фізичні властивості мають прості речовини метали (коротка    характеристика)?
- Які окисно-відновні властивості виявляють металічні елементи у хімічних      реакціях?
- Можливі ступені окиснення металічних елементів у сполуках.
- Як називається ряд, у якому метали розміщені за ознакою хімічної активності?
☺ Розв’язування вправ:
Загальні хімічні властивості металів
          Як метали реагують з неметалами?
Допишіть схеми хімічних реакцій:
Na  +  O2
K   +   Cl2
Mg  +  S 
Ca  +  Н2
Як метали реагують з водою?
Допишіть схеми хімічних реакцій:
K  +  H2O 
Ca  +  H2O 
Al  +  H2O 
Fe  +  H2O 
Як метали реагують з оксидами металів?
Допишіть схеми хімічних реакцій:
Ca  + MgO 
Mg  +  MnO 
Al  + Cr2O3 
Cr  + Fe 2O3 
Як метали реагують з кислотами?
Допишіть схеми хімічних реакцій:
Mg  +  HCl 
Fe  +  H2SO4 
Cu  +  H2SO4 (конц.) 
Hg  +  HNO3 (конц.) 
Як метали реагують з розчинами солей?
Допишіть схеми хімічних реакцій:
Mg  +  ZnCl2 
Zn  +  FeSO4 
Fe  +  CuSO4 
Cu  +  HgCl2  
Як метали реагують з лугами?
Допишіть схеми хімічних реакцій:
Al  +  NaOH  +  H2O  
Zn  +  NaOH  +  Н2O 
☺ Бесіда з учнями за такими питаннями:
         - Чому усі метали – тільки відновники у хімічних реакціях?
         - Чому при взаємодії натрію з водою утворюється луг і водень, а при взаємодії      заліза з  водою – залізна окалина і водень?
         - Чому при взаємодії металу з сульфатною кислотою може виділятися водень, а може і інший газ? У яких випадках?
         - Чому магній не розчиняється у лугах, а алюміній розчиняється?

Актуалізація опорних знань
Рухавка  
Якщо учні згідні з твердженням – вони повинні підняти руки вгору, якщо не згідні повинні встати.
Металічні елементи поширені в земній корі у вигляді сполук, і лише деякі –  у вигляді простих речовин.
З руди економічно доцільно добувати метали.
Зосередженість металів у рудах не залежить від їх активності.
Залежно від складу сполук металічних елементів розрізняють оксидні, сульфідні, хлоридні, карбонатні руди.
Виробництвом металів займається харчова промисловість.
Металічні та поліметалічні руди – це сировина для добування металів.

Вивчення нового матеріалу.
☺ Пояснення нового матеріалу за таким планом:
-    Визначення терміну „металургія”.
-    Хімізм металургійних процесів.
- Класифікація способів добування металів залежно від природи відновника.
- Коротка характеристика кожного способу добування металів.
- Розміщення металургійних виробництв в Україні та світі.

☺ Презентація результатів учнівського інформаційного мікропроекту
     „ Професії працівників металургійної галузі”.
☺ Обговорення звіту.
Фізкультхвилинка
Для висловлення думки учні мають встати.
☺ Відомості про навчальні заклади, які дають освіту, потрібну для роботи в
     металургійній промисловості.            

Закріплення вивченого матеріалу
☺ Розв’язування тестових завдань :
1.Вкажіть назву галузі промисловості, яка займається виробництвом заліза та його сплавів:
А  кольорова металургія;   
Б  чорна металургія;   
В  органічний синтез;   
Г  нафтопереробка.  
2.Вкажіть загальне рівняння, яке характеризує хімізм процесу промислового відновлення металів:
А  Меn+  +  ne -  =  Me0
Б  Me0  -   ne -  =  Меn+ 
В  2Ме  +  О2  =  2МеО   
Г   Ме  +  Cl2  =   МеCl2       
3.Вкажіть назву промислового способу добування металів за допомогою алюмінію:
А  пірометалургія;
Б  алюмінотермія;   
В  електроліз;   
Г  гідрометалургія.       
4.Вкажіть назву професії працівника металургійної галузі:
А  продавець;
Б  сталевар;   
В  сантехнік;   
Г  столяр.       
5.Вкажіть назви областей України, де розміщенні найбільші підприємства металургійної промисловості:
А  Чернівецька;
Б  Хмельницька;   
В  Дніпропетровська;   
Г  Чернігівська.
6.Установіть відповідність між методом добування металів та відновником:
1  карботермія                      А  Електричний струм                                                                                                            
2  магнійтермія                    Б   Магній
3  силікотермія                    В  Водень
4  електроліз                        Г   Кокс
                                              Д   Силіцій
7.Розташуйте послідовно метали у порядку посилення їхніх відновних властивостей.
А  Zn
Б  Cu 
В  Mg
Г  Fe
8.Обчисліть  суму коефіцієнтів у рівнянні реакції добування міді з купрум(ІІ) сульфату за допомогою заліза.
Підсумок уроку
☺ Оцінювання роботи учнів на уроці та над мікропроектом.
☺ Завдання учням: вибрати зі „смайликів”, зображених на слайді презентації, той, який найбільше відповідає настрою, та намалювати його на папері з іншого боку.
Варіанти: Варіанти: задоволений; незадоволений; байдужий.
☺ Подяка учням за роботу.

Домашнє завдання.
☺ Повторити § 55,56, вивчити § 58.
☺ Виконати завдання 5 та 7* 







Немає коментарів:

Дописати коментар